Pomniki przyrody a strategia rozwoju Gminy Brenna - podsumowanie - WG - Felieton**

Wartość dziedzictwa przyrodniczego Gminy Brenna jest trudna do przecenienia, zasoby przyrodnicze obszaru gminy są znaczące, a w społeczności panuje zgoda co do wysokiej oceny ich wartości (...). Atrakcyjność turystyczna i lokalna gospodarka, której kołem zamachowym jest turystyka, opiera się na zasobach przyrodniczych. Odwiedzający Gminę Brenna oczekują możliwości wypoczynku w kontakcie z nieskażoną naturą Beskidów. Stąd w perspektywie wieloletniej rozwój turystyki jest ściśle skorelowany z zachowaniem wartości środowiska naturalnego. 

- Prognoza oddziaływania na środowisko strategii rozwoju Gminy Brenna do 2020 r., 2013, s. 30

Troska o dziedzictwo kulturowe, historyczne, ale też przyrodnicze jest jednym z podstawowych mierników dojrzałości społecznej wspólnot ludzkich. Nawet społeczeństwa biedne i słabo rozwinięte cywilizacyjnie starają się przekazać kolejnym pokoleniom maksymalnie duży zasób odziedziczony po przodkach. Jak pod tym względem wygląda Gmina Brenna? Całkiem nieźle: mamy w Brennej Beskidzki Dom Zielin "Przytulia", Obserwatorium Nietoperzy, zielone pracownie przy szkołach, etc. Są jednak obszary, gdzie widać kolosalne zacofanie, tym bardziej, jeśli zestawimy oficjalne deklaracje ze stanem faktycznym. Bo jeśłi turystyka, opiera się na zasobach przyrodniczych, to jak wytłumaczyć fakt, iż od wielu lat nie promuje się skarbów przyrodniczych, w postaci pomników przyrody? 

[Brenna jest siłą natury] chciałbym, żeby z tej siły natury wszyscy korzystali. Myślę, że jest to też duża szansa promocyjna dla gminy, żeby wskazać te miejsca, gdzie walory krajobrazowe podkreślają wyjątkową siłę natury. (...) - tak mówił w 2015 roku wójt Brennej Jerzy Pilch (źródło: https://wiadomosci.ox.pl/sila-natury-w-brennej,30010) Dlaczego od blisko 10 lat, odkąd Brenna przyjęła hasło promocyjne "Siła natury", nie zrobiono nic, by nadgonić wieloletnie zacofanie (względem np. Górek) w tej materii? 

Dlaczego jest praktycznie niemożliwe, by turysta czy mieszkaniec z łatwością zlokalizował funkcjonujące w Brennej pomniki przyrody i dotarł do nich w czasie krótkiego spaceru (gdyż te istnieją jedynie na szczytach górskich na Bukowym Groniu, Równicy, Kotarzu, etc.)? Dlaczego nie chroni się skarbów przyrodniczych położonych w samym centrum wsi, czego koronnym przykładem jest najcenniejszy pod względem przyrodniczym ok. 300-letni cis, rosnący w samym centrum wsi? 



 
Porównanie rozmieszczenia pomników przyrody na mapie Brennej i Górek

Garść danych - Pomniki przyrody - najważniejsze informacje

  • zgodnie z obowiązującym prawem ustanowienie (lub zniesienie) pomnika przyrody  następuje w drodze uchwały rady gminy po uzgodnieniu z właściwym regionalnym  dyrektorem ochrony środowiska.
  • Na terenie Gminy Brenna powołano kilkdziesiąt (ponad pięćdziesiąt) pomników przyrody, w tym 4 pomniki przyrody nieożywionej:
    • 1. Jaskinia w Trzech Kopcach (1980)
    • 2. Jaskinia Salmopolska (1993);
    • 3. Jaskinia w Stołowie (1993);
    • 4. Jaskinia Głęboka w Stołowie (2006)
  • na jej terenie ochroną objęte są obecnie 54 pomniki przyrody 
    • dane z 2015 i 2020 r., m.in. według Prognozy oddziaływania na środowisko strategii rozwoju Gminy Brenna do 2020 r.
    • w ostatnich latach liczba ta zmniejszyła się z powodu wykreślenia drzew chorujących (m.in. usychać zaczęła ważna historycznie lipa w Górkach Wielkich na ul. Żagana, która w czasie II wojny światowej miałą uratować życie jednemu z przedstawicieli zasłużónego rodu Skrzypków)
  • liczba pomników przyrody na terenie Gminy Brenna świadczy o zaangażowaniu władz, które na początku XXI wieku, za ostatniej kadencji wójta Gminy Brenna Tadeusza Mendrka (1990-2006), zdecydowanie poparły działania badaczy i działaczy, związanych z "Góreckim Klubem Przyrodniczym", którzy - w czynie społecznym - przygotowali niezbędną dokumentację i złożyli propozycje. W rezultacie pomnikami zostało ponad 40 drzew i skupisk drzew!
  • ok. 2000 roku powstał Program Ochrony Środowiska Gminy Brenna, który postawił sobie cele krótkoterminowe do 2004 roku (i długoterminowe do 2015), wówczas powzięto zamiar  "Objęcie ochroną prawną drzew — propozycji pomników przyrody (5-10 obiektów)"
    • Zadanie zrealizowano z nawiązką (zob. 2.7 Ochrona przyrody, Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska Gminy Brenna, Brenna, 2008, s. 20)
    • w ciągu czterech lat (2004-2007) Gmina Brenna ustanowiła 48 pomników przyrody
  • w latach 2004-2007 Gmina Brenna ustanowiła 48 pomników przyrody, w tym jeden pomnik przyrody nieożywionej – Jaskinię Głęboką w Stołowie.  
    • było to możliwe dzięki inicjatywie oddolnej, która spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony ówczesnych władz Gminy Brenna 
    • oto liczby:
      • przed 2004 rokiem: kilka pomników ustanowionych przez Urząd Wojewódzki. 
        • 5 drzew pomnikowych 
        • 2 jaskinie
      • 2004: 11,
      • 2005: 20,
      • 2006: 12,
      • 2007: 5,
  • Na bazie zebranych materiałów i wcześniej podjętych decyzji, już za kadencji wójt Iwony Szarek wydano publikacje popularyzatorskie, pt. Pomniki Przyrody Gminy Brenna
    • t. 1: Górki 
    • t. 2: Brenna
  • Z czasem, wobec zmiany klimatu politycznego, wszelkie prace związane z ochroną przyrody, poprzez ustanowienie ochrony pomnikowej, wychamowały.
  • Za kadencji wójta Jerzego Pilcha (2014-2023), wszelkie działania w ww. temacie zamarły
  • warto zestawić ww. działania z faktem, iż w 2015 roku zmieniono hsło promocyjne Gminy Brenna, którym stał sie slogan: "Siła natury", zob.: 
    • "Chciałbym, żeby z tej siły natury wszyscy korzystali – mówi wójt Brennej Jerzy Pilch – myślę, że jest to też duża szansa promocyjna dla gminy, żeby wskazać te miejsca, gdzie walory krajobrazowe podkreślają wyjątkową siłę natury. (...)". Źródło: https://wiadomosci.ox.pl/sila-natury-w-brennej,30010,


Wykaz pomników przyrody Gminy Brenna, zob. niżej



Felieton:

Brenna 10 razy w tyle za Górkami? To nie żart! To smutna prawda. Jesteśmy w wielu dziedzinach, przynajmniej kilka dekad za Górkami. Jest tak, co gorsza, również w kwestiach ważnych dla naszego wizerunku, jako miejscowości turystycznej, jako wsi góralskiej, gdzie ludzie żyją blisko natury, gdzie dbałość o dziedzictwo przodków jest na wysokim miejscu. Zagrożone to nie tylko kwestia tzw. "Piaru", ale realny problem dla pokolenia naszych dzieci i wnuków, co im po sobie zostawimy? Gołym okiem widać w Brennej zaniedbania w kwestii pomniki przyrody... W XXI wieku zastanawiamy się, czy warto chronić np. drzewo, które 3-krotnie przekracza wymiary pomnikowe, które rośnie w samym środku wsi, której hasłem jest "siła natury", podczas gdy pięć razy mniejsze od Brennej Górki Wielkie, mają dwukrotnie więcej pomników przyrody, znaczna część z nich w samym centrum; gdy u nas nie ma - ANI JEDNEGO! 


W Brennej, której centrum odwiedza rocznie kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy turystów, z których znaczna część przyjeżdża tu dla walorów przyrodniczych nie ma ani jednego pomnika przyrody, który rósłby w centrum wsi! Nie ma ani jednego pomnika przyrody, który rósłby w samej dolinie Brennicy lub w dolinach mniejszych potoków.  Nie ma dosłownie ani jednego pomnika przyrody na terenie Brennej, który rósłby na gruncie innym niż Nadleśnictwa Ustroń, a więc czy to gminnym, prywatnym czy kościelnym! W dziedzinie ochrony drzew i ustanawiania pomników przyrody mamy niemal 18-letni zastój.

W Górkach Wielkich w odległości kilometra od kościoła parafialnego, czy szkoły znajduje się ok. 15 pomników przyrody. W Brennej w promieniu 2 kilometrów od kościoła w Centrum, czy szkoły nr 1, czy nr 2 - żaden!

Statystyki:

Na ponad 52 pomników przyrody ożywionej (ich liczba zmieniała się w czasie, z powodu wykreślenia drzew chorych) tylko 14 znajduje się w Brennej, w Górkach Małych 4, w Górkach Wielkich 34. Jest to  jedna czwarta (ok. 27 %)! Biorąc pod uwagę powierzchnię Brennej i powierzchnię pozostałej części gminy dane są porażające. 

Okaże się, iż Brenna jest wielokrotnie "niedoinwestowana". Niemal nikt przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie zadbał o to, by chronić jej dziedzictwo - poza... górczanami (m.in. Tomaszem Jonderko).

Górki Wielkie są powierzchniowo przeszło pięć razy mniejsze od Brennej (mają dokładnie 19 % jej powierzchni), tymczasem posiadają blisko trzykrotnie więcej pomników przyrody (Brenna ma zaledwie 40 % tej liczby co Górki)! "Niedoinwestowanie" Brennej w tym zakresie jest ok. 10-krotne!
Górki Małe są ok. pięć razy mniejsza niż Górki Wielkie i niemal 30 razy mniejsze niż Brenna (pow. Górek Małych to zaledwie 3,5 % pow. Brennej), podczas gdy posiadają ok. 30 % pomników przyrody ożywionej Brennej. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko drzewa, to "niedoinwestowanie" Brennej pod względem dbałość o pomniki przyrody względem Górek Małych jest więc również nawet 10-krotne!

Porównajmy sobie ile pomnikowych drzew i grup drzew przypada na mieszkańca danej wioski. 
Statystycznie w Górkach Wielkich i Małych niemal co setny mieszkaniec ma "swój pomnik", a w Brennej niemal co 500! (właściwe dane to: 123, 164 i 460). "Niedoinwestowanie" Brennej jest tu w trzy, czy czterokrotne!









Jak powyższe ma się do strategii rozwoju Gminy Brenna na lata 2020-2030?

W strategii znajdujemy m.in. zapisy: 

  • "3. Systematycznie wzmacniamy jakość infrastruktury oraz lokalnego ekosystemu (...)
  • 16 Zachowanie i rozwój sieci ścieżek przyrodniczych i edukacyjnych.
  • 17 Ochrona i inwentaryzacja osuwisk, osobliwości przyrodniczych i pomników przyrody". 
  • (POZIOM STRATEGICZNY - Cel strategiczny - Wymiar przestrzenny - Kierunek działania 9 Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatycznych – cz.2)

  • "6 Tworzenie nowych produktów turystycznych i rozwijanie istniejących w oparciu o dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze oraz współpracę transgraniczną. (POZIOM STRATEGICZNY - Wymiar gospodarczy - Cel strategiczny - Kierunek działania 5 Rozwijanie potencjału turystycznego) 

  • "3 Promocja, wykorzystanie hasła promocyjnego gminy: „Brenna – siła natury”.
  • Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i wpływu dziedzictwa naturalnego
  • na rozwój turystyki w gminie". (POZIOM STRATEGICZNY - Wymiar gospodarczy - Cel strategiczny - Kierunek działania 6 Budowanie marki gminy i jej promocja)


  • Czy Gmina Brenna ma już plan, jak wdrożyć w życie powyższe zapisy? Jakie kroki podjęto w latach 2014-2020, biorąc pod uwagę obowiązujące na ten czas zapisy... Przyjżyjmy się im bliżej:

  • Ppniżej fragmenty dokumentu, pt. Prognoza oddziaływania na środowisko strategii rozwoju Gminy Brenna do 2020 r., która powstała w 2013 roku...

  • "Uwzględniając powyższe aspekty rozwojowe oraz rezultaty prac diagnostycznych zdefiniowano misję Gminy Brenna:
  • Gmina Brenna chroni środowisko naturalne oraz zachowuje zasady zrównoważonego rozwoju,   gwarantuje   wysoką   jakość   życia   mieszkańców,   a   także   wykorzystuje znaczącą wartość potencjału turystycznego.
  • Poniżej szczegółowo scharakteryzowano zidentyfikowane domeny planowania:
  • 1. Nowoczesne zarządzanie środowiskiem
  • Cel   strategiczny:  Poprawa   stanu   środowiska   naturalnego   oraz   zachowanie   wartości   lokalnego dziedzictwa przyrodniczego.
  • W wyniku przeprowadzonych konsultacji strategicznych, a także w kontekście wyników tzw. diagnozy strategicznej, obszar środowiska naturalnego należy uznać jako jednoznacznie dominujący w ramach perspektywy planowania  rozwoju Gminy  Brenna  do  2020 roku.  Decydujące  były  tu następujące 
  • przesłanki:
  • • Wartość dziedzictwa przyrodniczego Gminy Brenna jest trudna do przecenienia, zasoby przyrodnicze obszaru gminy są znaczące, a w społeczności panuje zgoda co do wysokiej oceny ich wartości.
  • • Jakość   życia   mieszkańców   zależy   w   znaczącym   stopniu   od   jakości   otoczenia ekologicznego (...).
  • • Atrakcyjność turystyczna i lokalna gospodarka, której kołem zamachowym jest turystyka, opiera się na zasobach przyrodniczych. Odwiedzający Gminę Brenna oczekują możliwości wypoczynku w kontakcie z nieskażoną naturą Beskidów. Stąd w perspektywie wieloletniej rozwój turystyki jest ściśle skorelowany z zachowaniem wartości środowiska naturalnego." s. 30
  • "Jak   wskazują   przeprowadzone   konsultacje   społeczne   na   potrzeby   Strategii,   obszar   środowiska naturalnego należy uznać jako jednoznacznie dominujący w ramach perspektywy planowania rozwoju Gminy Brenna do 2020 roku. O takim wyborze kierunku rozwoju zdecydowały następujące przesłanki stanowiące podstawę planowania strategicznego:
    • • wartość dziedzictwa przyrodniczego Gminy Brenna jest trudna do przecenienia, zasoby przyrodnicze obszaru gminy są znaczące, a w społeczności panuje zgoda co do wysokiej oceny ich wartości;
    • • jakość życia mieszkańców zależy w znaczącym stopniu od jakości otoczenia ekologicznego (pod uwagę brać trzeba stan zdrowia mieszkańców – warunkowany między innymi jakością wody, gleby, powietrza);
    • • atrakcyjność turystyczna i lokalna gospodarka, której kołem zamachowym jest turystyka, opiera się na zasobach przyrodniczych. Odwiedzający Gminę Brenna oczekują możliwości wypoczynku w kontakcie z nieskażoną naturą Beskidów. Stąd w perspektywie wieloletniej rozwój turystyki jest ściśle skorelowany z zachowaniem wartości środowiska naturalnego. Z powyższego wynika, że dbałość o właściwy stan środowiska naturalnego oraz dążenie do poprawy w obszarach w których stan ten nie jest zadowalający jest jednym z kluczowych elementów rozwoju Gminy,   bowiem   wpływa   on   zarówno   na   atrakcyjność  Gminy  Brenna   jako   miejsca   wypoczynku i turystyki,   jakość   życia   mieszkańców,   a   także   potencjał   miejscowości   do   przyciągania   nowych inwestycji i inwestorów.
  • Zmiany, jakie wystąpią  w  środowisku będą  obejmować  wszystkie jego komponenty, t.j: warunki gruntowe, wodne, szatę roślinną, powietrze, a także krajobraz. " s. 48

  • "4. Wykorzystanie potencjału turystycznego
  • Cel strategiczny: Zapewnienie warunków dla wykorzystania potencjału turystycznego - unikatowych walorów Gminy Brenna
  • Zgodnie   z   nowoczesnym   podejściem   do   rozwoju   lokalnego   opartego   o   identyfikację   przewag konkurencyjnych,   kołem   zamachowym   lokalnej   gospodarki   w   Gminie   Brenna   jest   turystyka. 
  • Naturalny potencjał atrakcyjności turystycznej opartej w przeważającej mierze o unikatowe walory przyrodnicze wymaga możliwe szerokiego dopełnienia infrastrukturalnego, a także rozwoju oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej. s. 31

  • "6. Cel nadrzędny: Ochrona różnorodności biologicznej środowiska przyrodniczego Gminy, jako elementu zwiększenia jego atrakcyjności
  • Jako   sposób   osiągnięcia   tego   celu   wyszczególniono   takie   zadania   jak:   utworzenie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych (ESOCh) Gminy, realizacja ochrony czynnej w obszarach przyrodniczo cennych, podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, poprawa kondycji zdrowotno-sanitarnej lasów.
  • 7. Cel   nadrzędny:   Wzrost   wykształcenia   mieszkańców   w   zakresie   ekologii   oraz   rozwój   ich zdolności adaptacyjnych do zmian społecznych i gospodarczych.
  • Kierunek   działań   zawiera   w   sobie   cele   szczegółowe:   edukacja   ekologiczna   nauczycieli, tworzenie  ośrodków  edukacji   ekologicznej,   realizacja   programu   edukacji   ekologicznej   dla szkół   podstawowych   i   gimnazjów,   tworzenie   kół   ekologicznych,   organizacja   wystaw proekologicznych, promocja gospodarstw ekologicznych oraz szkolenia i pokazy praktyczne dla rolników i działkowców w zakresie gospodarki ekologicznej.
  • Zestawienie to obrazuje wprost zgodność Strategi rozwoju Gminy Brenna z Programem Ochrony Środowiska  Gminy  Brenna,   we   wszystkich   kluczowych   obszarach   działań". s.39
  • "Rozwój turystyki i promocja turystyczna Gminy przyniesie pozytywny efekt społeczny i ekonomiczny, pozwoli m.in. na wyeksponowanie walorów  przyrodniczych,  zachęci  do korzystania z istniejącej infrastruktury   turystycznej   oraz   umożliwi   aktywne   kreowanie   postaw   turystów   jako 
  • współodpowiedzialnych za stan przyrody i środowiska". s.53

  • "Strategia rozwoju Gminy Brenna jest komplementarna z Polityką ekologiczną państwa w obszarach strategicznych:
  • 4. Edukacja ekologiczna – jest to obszar oddziaływania społecznego, na który wpływ będą mieć działania   polegające   na   realizacji   projektów   związanych   z   edukacją   ekologiczną,   w   tym systemie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz NGO, a także podejmowanie działań na rzecz 
  • promocji i zachowania dziedzictwa przyrodniczego Gminy Brenna". s. 41

  • W trakcie analizy mocnych i słabych stron, barier i szans rozwojowych Gminy Brenna, jako naczelną zasadę właściwego i zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców i odwiedzających Gminę wyodrębniono 
  • Poprawę   stanu   środowiska   naturalnego   oraz   zachowanie   wartości   lokalnego   dziedzictwa przyrodniczego. Świadczy to o ścisłym związku dalszzego rozwoju Gminy z koniecznością dbałości o właściwy stan środowiska i wartości przyrodniczych.  s. 47

  • Tabela 3: Cele i zadania w ramach Strategii rozwoju Gminy Brenna do 2020 r.
  • (jak również: Tabela 1: Macierz oddziaływań z wyszczególnieniem celów i zadań w ramach Strategii rozwoju Gminy Brenna do 2020 r. ) zawiera: 
  • 1.  Cel strategiczny: Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz zachowanie wartości lokalnego dziedzictwa przyrodniczego 
  • 5.2.   Cel operacyjny: Wzrost zaangażowania mieszkańców w ramach aktywnych działań na rzecz rozwoju lokalnego 
  • (...) Wdrażanie programów promocji i pobudzania aktywności obywatelskiej dzieci i młodzieży, np. w oparciu o działania związane z zachowaniem i promocją dziedzictwa kultury i przyrody 

  • 6.4.   Cel operacyjny: Promocja wykorzystania technologii cyfrowych na rzecz działań proekologicznych  
  • Monitoring i promocja zasobów przyrodniczych przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych (...) "


Miażdżący raport

W związku z uchwaleniem nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego władze Brennej były zmuszone zlecić w latach 2020-2022 powstanie dokumentu pod nazwą: „Prognoza oddziaływania na środowisko dla MPZP Gminy Brenna dla jednostek strukturalnych Brenna Spalona i Brenna Centrum”. W tym dokumencie na stronach 31-32,  raport m.in.: uwypukla zaniechania dotyczące cisa rosnącego na cmentarzu w Brennej (!). W dokumencie powyższym czytamy w rozdziale, pt. Pomniki przyrody: "Na terenie objętym opracowaniem wskazywano do ochrony trzy drzewa do objęcia ochroną jako pomniki przyrody: nr 2 Cis pospolity Taxus baccata o obw. 125 cm [dane za publikacją: Pomniki Przyrody Gminy Brenna. Brenna, 2009"]. A więc po raz kolejny w 2020 (pierwszy w 2009 r.) badacze przygotowujący na potrzeby Urzędu Gminy dokumentację przyrodniczą, postulują ochronę Cisa z Brennej Centrum. Co Urząd Gminy i Radni robią z zaleceniami ekspertów, którym za pieniądze gminne zlecono wykonanie ekspertyzy? 

Nie jest to jedyne zaniechanie w kwestii ochrony przyrody, czytamy w raporcie m.in., iż „w  studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brenna z 2017 r., a także w opracowaniach wcześniejszych wskazywano na terenie gminy kilkanaście  obszarów,  które należałoby objąć ochroną ze względu na swoje wartości przyrodnicze lub  krajobrazowe. [...] Niestety jak do tej pory nie została wykonana szczegółowa inwentaryzacja  przyrodnicza terenu gminy, która tego typu tereny by wskazywała. Można również wnioskować, że przecież duża część gminy jest objęta ochroną w ramach obszaru Natura 2000 oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Niestety w przypadku parku krajobrazowego jak do tej pory nie wykonano szczegółowej inwentaryzacji przyrodniczej, stąd też zupełnie nie wiadomo co jest przedmiotem ochrony w tym parku (...) Stąd  też  należałoby przeprowadzić wnikliwą inwentaryzację przyrodniczą, gdyż teren opracowania jest niezwykle bogaty w przeróżne  formy" [zob. Prognoza Oddziaływania..., s. 32]. Wskazano w nim takze, że, jak do tej pory, Plan Zadań Ochronnych dla tego obszaru nie został ustanowiony z RDOŚ, a wśród "najważniejszych problemów ochrony środowiska na analizowanym terenie należy wymienić: Brak małoobszarowych form ochrony przyrody, [...] choć szereg takich miejsc na terenie gminy wypełnia dyspozycję ustawową; Brak dokładnej inwentaryzacji przyrodniczej terenu opracowania"

Autor raportu kończy rozdział smutną dla nas konstatacją: "Po  przeprowadzeniu wizji  terenowej można stwierdzić, ze na terenie opracowania istnieje kilkaset obiektów (głównie drzew, ale też i skał czy źródeł), które mogłoby pełnić taką funkcję [tj. Pomnika Przyrody], jednak jak do tej pory nie została przeprowadzona  szczegółowa  inwentaryzacja przyrodnicza tych obiektów" [zob. Prognoza Oddziaływania..., s. 32]. Dlaczego? Dlaczego Brenna w tej kwestii od lat pozostaje w tyle za Górkami? Dlaczego Brenna jest „Siłą natury” jedynie na papierze. Dlaczego zalecenia ekspertów i szlachetne intencje zderzają się z...? No właśnie z czym? Ignorancją, obojętnością, czy złą wolą? Nie wiemy, ale chcielibyśmy, aby coś w tej sprawie się zmieniło



Wojciech Grajewski


Wykaz pomników przyrody Gminy Brenn

  • Poniżej wykaz pomników przyrody Gminy Brenna (większości)
  • wykaz powstał na bazie ogólnopolskiej bazy elektronicznej CRFOP
  • Zastrzeżenia do wykazu:
    • jest aktualny na 2015 rok. 
    • jest niepełny, brakuje w nim kilku pozycji, 
    • odnotowano 48 pojedyńczych drzew i skupisk (a także cztery jaskinie- niewymienione niżej), łącznie są to 52 pozycje 
    • jeden z dębów znajduje się dosłownie na granicy z Górkami Wielkimi (przy Ośrodku Zdrowia), w tym wykazie zaliczany jest do Górek Wielkich (choć zazwyczaj liczymy go jako przedstawiciela Górek Małych)

Podano kolejno:
(lp w obrębie danej grupy); gatunek; wymiar (obwód); Miejscowość; region rok objęcia ochroną gdzie?

Brenna
1 Grupa dwóch drzew Buk pospolity 450 cm i 350 cm Brenna Bukowy Groń 1998 w pobliżu łąki i drogi polnej, od zachodniej strony przysiółka Bukowy Groń
2 Grupa dwóch drzew Cis pospolity, klon jawor 147 cm i 152 cm Brenna Leśnica 2006 na skraju byłej osady leśnej Szporówka w Brennej Leśnicy w odległości ok. 150 m od szlaku żółtego w kierunku Przełęczy Salmopolskiej Cis dwupniowy
3 Grupa trzech drzew Klon jawor Brenna Kotarz 2008 w Brennej Hołcyna, zachodnich stokach pasma Kotarza, w pobliżu Hali Jaworowej
1 Buk pospolity 360 cm Brenna Bukowy Groń 2006 na pograniczu lasu i łąki od południowej strony przysiółka Bukowy Groń
2 buk pospolity 360 cm Brenna Leśnica 2006 na skraju lasu około 5m od drogi i 20m od łąki w przysiółku Zoprzelina w Brennej Leśnicy
3 Buk pospolity 390 cm Brenna Leśnica 2006 w Brennej Leśnicy, na skraju lasu i łąki na zachodnich stokach góry Stary Groń
4 Buk pospolity 395 cm Brenna Bukowy Groń 2006 na pograniczu lasu i łąki od południowej strony przysiółka Bukowy Groń
5 Buk pospolity 485 cm Brenna Leśnica 2006 w Brennej Leśnicy, zachodnie stoki góry Stary Groń, na skraju lasu i łąki, około 70 metrów od ul. Stary Groń
6 Buk zwyczajny 370 cm Brenna Bukowy Groń 1998 w pobliżu zabudowań obok drogi polnej od zachodniej strony przysiółka Bukowy Groń
1 Jodła pospolita 360 cm Brenna Leśnica 2006 w Brennej Leśnica na wschodnim stoku Orłowej w odległości około 40m od szlaku żółtego z Leśnicy na Orłową w pobliżu źródlisk potoku Grapa
2 Jodła pospolita 416 cm Brenna Kotarz 2006 w Brennej Hołcyna, zachodnie stoki góry Kotarz, w pobliżu potoku
1 klon jawor 300 cm Brenna Leśnica 2006 w Brennej Leśnicy na północno-zachodnich stokach góry Gościejów, około 100 metrów poniżej drogi leśnej biegnącej z Malinki na Suchowiankę
2 Klon jawor 330 cm, Brenna Leśnica 2008 w Brennej Leśnicy, na północnym stoku Trzech Kopców Wiślańskich, przy szlaku turystycznym biegnącym w kierunku Orłowej i Równicy
3 klon jawor 367 cm Brenna Nostrożny 2018 w pobliżu potoku Nostrożny i osiedla Kotarz


Górki Małe
1 Buk pospolity 310 cm Górki Małe Krzywaniec 2005 Górki Małe, pólnocno-zachodnie stoki Żarnowca
1 Dąb szypułkowy 500 cm, Górki Małe Centrum 1957 przy ul. Objazdowej w Górkach Małych, między zabudowaniami na linii ogrodzenia, tuż przy drodze
2 Dąb szypułkowy 320 cm Górki Małe? Zamilerze 2005 na skrzyżowaniu ulic Uliczka i Zamilerze



Górki Wielkie
1 Grupa dwóch drzew Dąb szypułkowy 330 cm i 340 cm Górki Wielkie Bucze 2005 przy ogrodzeniu sanatorium na Buczu, przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej
2 Grupa dwóch drzew Jesion wyniosły 360 cm i 365 cm Górki Wielkie Sojka ? 2005 w zadrzewieniu na zachód od alei będącej przedłużeniem ul. Spółdzielczej w 2019 r. został zniesiony jeden z jesionów
3 Grupa dwóch drzew Skupienie dwóch drzew: Dąb szypułkowy 440 cm i 500 cm Górki Wielkie Sojka 1963 w zadrzewieniu powyżej byłego prewentorium w Sojce
4 Grupa trzech drzew czereśnia ptasia, jesion wyniosły, klon polny Górki Wielkie Bucze 2005 na parceli nr 168/2 w Górkach Wielkich, na południowo-zachodnim stoku góry Buczę, nie opodal przysiółka Miczów.

1 Bluszcz pospolity 25 cm Górki Wielkie przy Pogórzu 2006 na pograniczu Lasu Dzielowego i łąki nad brzegiem strumienia płynącego w stronę Pogórza
1 Buk pospolity 320 cm Górki Wielkie Kretowskie, przy Brennej 2005 w zadrzewieniu na skraju łąki na zachód od ul. Leśnej
1 Czereśnia ptasia 225 cm Górki Wielkie Bucze 2004 na skraju polany w pobliżu ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej
2 Czereśnia ptasia 235 cm Górki Wielkie Bucze 2004 na skraju łąki od północno-zachodniej strony góry Bucze
1 Dąb czerwony 290 cm Górki Wielkie Sojka 2005 w Górkach Wielkich na terenie byłego prewentorium w Sojce
1 Dąb szypułkowy 375 cm Górki Wielkie Bucze 2005 przy alei od strony północnej góry Bucze dąb o charakterystycznym, rozchodzącym się na dwie odnogi pniu
2 Dąb szypułkowy 380 cm Górki Wielkie Centrum 2005 w Górkach Wielkich przy ul. Zalesie obok Ośrodka Zdrowia drzewo o symetrycznej koronie
3 Dąb szypułkowy 390 cm Górki Wielkie Centrum 2005 obok budynku domu parafialnego parafii p.w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich
4 Dąb szypułkowy 395 cm Górki Wielkie przy Pogórzu 2005 w Górkach Wielkich, blisko granicy z Pogórzem
5 Dąb szypułkowy 415 cm Górki Wielkie Bucze 2004 na północno-zachodnich stokach góry Bucze
6 Dąb szypułkowy 425 cm Górki Wielkie przy Pogórzu 2005 w Górkach Wielkich, blisko granicy z Pogórzem drzewo okazałe o kulistej, pięknej koronie
7 Dąb szypułkowy 430 cm Górki Wielkie Sojka 2004 w zadrzewieniu powyżej byłego prewentorium w Sojce posiada walcowaty pień, od 7 metrów rozchodzący się na dwie odnogi
8 Dąb szypułkowy 430 cm Górki Wielkie Czarny Las 2005 obok drogi, w pobliżu mostku oraz linii energetyczne w Górkach Wielkich przy ul. Majowej
9 Dąb szypułkowy 460 cm Górki Wielkie Woleństwo 2005 przy ul. Zalesie niedaleko szkółki „Woleństwo” okazała majestatyczna korona, dolna część pnia silnie rozbudowana
10 Dąb szypułkowy 705 cmokazała majestatyczna korona, dolna część pnia silnie rozbudowana Górki Wielkie Szpotawice 1954 przy ul. Szpotawickiej, naprzeciw wylotu ul. Jaskółczej
1 Grab pospolity 250 cm Górki Wielkie Kopaliny, przy Pogórzu 2004 na niewielkim wzniesieniu, w przysiółku Kopaliny, blisko granicy z Pogórzem
2 Grab pospolity 260 cm Górki Wielkie Sojka 2004 w zadrzewieniu powyżej byłego prewentorium w Sojce największych rozmiarów grab rosnący w Górkach, o ciekawej, charakterystycznej dla grabów sylwetce pnia
1 Jarząb szwedzki 245 cm Górki Wielkie Bucze 2004 przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej na płd-wsch stokach góry Bucze
1 Jesion wyniosły 340 cm Górki Wielkie Bucze 2005 przy alei od strony północnej góry Bucze
2 Jesion wyniosły 395 cm Górki Wielkie Bucze 2004 przy alei na północno-zachodnich stokach góry Bucze drzewo o rozłożystej koronie i stosunkowo niskim pniu
3 Jesion wyniosły 450 cm, Górki Wielkie Bucze 2005 na terenie sanatorium na Buczu, w rzędzie drzew niedaleko głównego budynku sanatorium największych rozmiarów jesion na terenie Górek
1 Kasztanowiec pospolity 300 cm Górki Wielkie Bucze 2005 na terenie sanatorium na Buczu od strony południowo wschodniej głównego budynku
1 Klon jawor 270 cm Górki Wielkie Kopaliny 2004 w Górkach Wielkich – przysiółek Kopaliny, w pobliżu dróżki i niewielkiego potoku
2 Klon jawor 270 cm Górki Wielkie Bucze 2005 w partii szczytowej góry Bucze, przy ścieżce przyrodniczej, blisko polany od strony północnej
3 Klon jawor 285 cm Górki Wielkie Bucze 2004 na skraju północno-zachodnich stokach góry Bucze najgrubszy okaz klona jawora na terenie Górek
4 Klon polny 190 cm Górki Wielkie Bucze 2005 w lesie na południowo-wschodnim stoku góry Bucze przy ścieżce przyrodniczej
1 Sosna pospolita 255 cm Górki Wielkie Czarny Las 2005 przy ścieżce leśnej blisko rzeki Wisły w Czarnym Lesie


Polecana literatura:

Wiktor Naturski, Pomniki Przyrody [Nadleśnictwa Ustroń]
Tomasz Miłowski, Prognoza oddziaływania na środowisko dla MPZP Gminy Brenna dla jednostek strukturalnych Brenna Spalona i Brenna Centrum, Gliwice 2020-2022, Rybnik 2022
Adam  Czekański, Prognoza Oddziaływania na Środowisko Projektu Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Brenna na lata 2015-2030, Sanok-Brenna 2015
Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska Gminy Brenna Brenna, 2008



** Prezentowane teksty mają charakter polemiczny. Przedstawione poglądy i opinie wyrażone przez autora/ów opracowania nie są oficjalnym stanowiskiem Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek "Jodła". Towarzystwo i redakcja strony nie ponoszą odpowiedzialności za treść felietonów.

Comments