O nas



Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła” powstało oficjalnie w roku 1989, kiedy to po długich staraniach zostało formalnie zarejestrowane. Jednak początki jego działalności sięgają roku 1987, kiedy to podjęto starania o jego utworzenie oraz rozpoczęto prace koncepcyjne związane m.in. z publikacją nt. zasłużonych mieszkańców Górek i Brennej oraz przygotowań do jubileuszu 500-lecia tej drugiej miejscowości.

Czym się zajmuje Towarzystwo?
Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek powstało z misją prowadzenia działalności na rzecz wspólnot wiosek tworzących gminę Brenna; w czasie swej ponad 35-letniej działalności zrealizowało wiele inicjatyw i projektów, począwszy od zorganizowania obchodów 500-lecia Brennej, w czasie których odsłonięto obelisk upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi z 1945 roku, poprzez szereg imprez, jak chociażby – prowadzone przez szereg lat, skierowane do uczniów miejscowych szkół, konkursy wiedzy o Brennej i Górkach, a skończywszy na przedsięwzięciach wydawniczych.
Działalność na niwie wydawniczej zasługuje na szczególne wyróżnienie dlatego, iż dzięki Towarzystwu ukazały się niezwykle ważne dla społęczności lokalnej książki, takie jak słownik biograficzny: „Ludzie zasłużeni dla Brennej i Górek”, oraz publikacje poświęcone m.in. wydarzeniom II wojny światowej: pamiętnik Marii Kawik, pt. „Moje wspomnienia”, reprint broszury Ludwika Kohutka – „Gdy drzewa szubienic wyrosły”, czy wreszcie publikacja „Karol F. Sabath. Portret listami pisany”.

Zobacz więcej: WYDAWNICTWA...

Jakie są nasze cele?
Towarzystwo skupia grupę kilkunastu-kilkudziesięciu mieszkańców Brennej, Górek Małych i Górek Wielkich, zainteresowanych zarówno przeszłością, jak i przyszłością znajdujących się nad Brennicą miejscowości, lokalnym dziedzictwem historycznym, kulturowym i przyrodniczym, rozwojem społecznym, gospodarczym, sportowym oraz turystycznym; jego główne cele lokują się w rozwoju lokalnej społeczności na wspomnianych płaszczyznach.
Celem Stowarzyszenia jest stały rozwój gminy Brenna i Śląska Cieszyńskiego, w zakresie kulturalnym (badanie przeszłości, kultywowanie tradycji i twórczości ludowej, dokumentacja historyczna i faktologiczna); w zakresie ochrony przyrody i środowiska naturalnego; w zakresie pomocy społecznej i charytatywno-wychowawczej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i środowisk zagrożonych oraz innych osób potrzebujących pomocy; w zakresie wydawniczym; i popierania rozwoju turystyki, handlu i usług oraz rzemiosła lokalnego.
W praktyce działalność Towarzystwa jest więc zgodna z Ustawą o Organizacjach Pożytku Publicznego.

Oto najważniejsze projekty realizowane przez „Jodłę” w ostatnich latach.

W roku 2015, dzięki wsparciu finansowemu Gminy Brenna, udało się zrealizować cykl warsztatów śpiewu góralskiego, stymulujących rozwój działających nad Brennicą grup folklorystycznych. W zajęciach tych, prowadzonych przez wykwalifikowaną instruktorkę – Brygidy Sordyl, wzięło udział 40 osób. Owocem ich kilkumiesięcznej pracy był koncert finałowy, jaki odbył się podczas obchodów Dnia Niepodległości 11 XI 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję wysłuchać opracowanych specjalnie na tę okazję pieśni góralskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Podobną inicjatywę podjęto rok później. W 2016 roku, również dzięki wsparciu finansowemu Gminy Brenna, udało się zrealizować cykl warsztatów nauki gry na instrumentach pasterskich, jak: fujarki pasterskie, okaryny, itp. W warsztatach prowadzonych przez wybitnych muzyków (na skalę ogólnopolską) – Jana Wałacha z Istebnej i Józefa Brodę z Koniakowa, wzięła udział głównie najmłodsza grupa wiekowa, rekrutująca się w dużym stopniu z zespołu regionalnego „Mała Brenna”, dzięki czemu grupa ta zyskała kolejny impuls do rozwoju. Dzięki projektowi udało się również nagrać materiał muzyczny na płytę, pt. „Mała Brenna i przyjaciele”, wydanej w roku 2017. Ponadto uczestnicy warsztatów wystąpili na scenie głównej amfiteatru w Brennej, podczas dożynek prezentując publicznie swoje umiejętności. 

Zobacz więcej: WARSZTATY...

Ponadto Towarzystwo zorganizowało szereg wykładów i wycieczek krajoznawczych w ramach projektu „Breńsko-Góreckie Posiady”.
Co więcej, członkowie Towarzystwa zorganizowali w ciągu ostatnich lat szereg pojedynczych i cyklicznych imprez o walorze edukacyjnym, ludycznym i integracyjnym, jak: „Mistrzostwa Górali Karpackich w Koszeniu Łąki”; „Bal Góralski” itd.

Organizacja dysponuje niewielkim budżetem, a głównym źródłem finansowania są skromne składki członkowskie; a także niewielkie darowizny. Środki te muszą wystarczyć na pokrycie wkładu finansowego w projekty, opłacenie kosztów administracyjnych i księgowych itp. Osoby zainteresowane wsparciem działalności Towarzystwa zachęcamy do kontaktu.




Comments